SPOLEČNĚ NA POMOC AMAZONII
Vaší návštěvou na Výpravě do Amazonie děláte nejenom něco pro sebe, ale zároveň významně přispíváte k ochraně amazonské přírody a pomáháte zachovat a revitalizovat indiánskou kulturu.
Naše centrum se nachází v místech, kde existuje živoucí amazonský les, u samotných pramenů celé Amazonie, kde je příroda plná posvátných a nedotčených míst, křišťálově čistých řek a žijí zde velmi vzácná zvířata jako jaguár a tapír. Zóna národního parku Llanganates, na jehož okraji leží náš pozemek, je společně s ostrovy Galapágy a národním parkem Yasuní místem s největší biodiverzitou v celém Ekvádoru. Řadí se tím mezi přírodně nejhodnotnější místa planety vůbec. Domorodá kultura indiánů kičua zde podle archeologických nálezů žila po tisíce let v takřka naprosté harmonii s přírodou a zachovala si strategie dobrého přežití v tomto prostředí bez nutnosti se „civilizovat“ a ničit planetu. Svědky dávných kultur jsou záhadné symboly vyryté na balvanech, jejichž stáří je podle vědců až 2000 let.
Během několika posledních desetiletí však dochází k vážnému narušení této harmonie tím, že se zde násilně dostali kolonizátoři, jejichž cílem je přetvořit les v pastviny pro krávy a vytěžit přírodní bohatství nad i pod zemí. Původní kultura také dostala drastický zásah. Indiáni nejdříve skoro vymřeli na nakažlivé nemoci. Následně díky systému převýchovy v misijních školách zapomínají svůj jazyk a původní šamanskou moudrost. Krize se s každou generací prohlubuje. Zatímco nejstarší žijící členové rodin mluví jen v domorodém jazyce a ví přesně jak přežít v lese, nejmladší děti školního věku již kičua jen částečně rozumí. Jejich děti už budou znát jen několik slov.
Aktuálně čelí amazonské provincie Napo a Pastaza hrozbě největší, což je těžba zlata a minerálů v povrchových dolech, nejčastěji v řekách, za použití toxických chemikálií. Tuto práci mají ve velké míře na svědomí čínské firmy. Vláda se také snaží prosadit těžbu ropy v místech, kde existují vodní zdroje. Prezident vyhlásil strategii „prodejme co můžeme“ a nezáleží mu na tom, že jak ekvádorská ústava, tak i mezinárodní úmluvy dávají vládě povinnost získat od domorodců souhlas se všemi projekty, které zasahují do jejich původního života. Toto konání nelze zablokovat jen výkupem pozemků, museli bychom jich koupit milióny.
Sever Ekvádoru (provincie Orellana) je již notně zdevastován těžbou ropy a pěstováním olejnatých palem. Je to přehlídka kulturního úpadku, kontaminace, chudoby, násilí a prostituce, kde půdovní domorodci žijí jen na malých ostrůvcích mezi spálenými plantážemi. Jih země (provincie Zamora-Chinchipe) zase trpí pod nově otevřenými megaprojekty povrchové těžby v zónách národních parků. Domorodí vůdci byli zabiti nebo umlčeni a jejich vesnice srovnány se zemí těžkou technikou. Na spadnutí jsou ekologické katastrofy, díky kterým se tuny toxických látek mohou dostat až do řeky Amazonky. Mezi těmito dva smutnými cípy země se nacházíme my, v oblasti mnoha tisíců hektarů málo dotčených a prozkoumaných lesů a řek, kde bojujeme o zachování přírody i domorodého poznání jak žít v harmonii se zemí. Pochopili jsme, že nestačí jen koupit pozemek a dělat na něm něco bohulibého, stali bychom se totiž jen dalším malým ostrůvkem v moři destrukce, kde by nám ostatní záviděli. Naštěstí lze udělat pro Amazonii něco více. Pro nás je tím: (1) Podpora organizací sdružujících domorodé indiány a (2) Podpora konkrétních domorodých komunit.
Podpora organizací zastupujících domorodé indiány
Jsme v úzkém kontaktu a komunikaci s domorodými organizacemi a jejich vůdci, kteří se postavili ničení přírody. Pomáháme jim v ochraně životního prostředí a v rozvoji alternativní budoucnosti. Podporujeme organizaci domorodců PONAKICSC (Pueblo Originario de la Nacionalidad Kichwa en el Cantón Santa Clara) a spolupracujeme také s CONFENIAE (Confederación de las Nacionalidades Indígenas de la Amazonía Ecuatoriana). Společně s nimi vedeme intenzivní boj o to, aby byly uznány práva domorodých kmenů garantované ústavou a mezinárodními úmluvami. Mezi tyto práva patří i právo zamítnout těžbu zlata, minerálů, ropy a nedovolit výstavbu soukromých hydroelektráren, které vytvářejí infrastrukturu těžebním projektům a vysušují koryta posvátných řek.
Ochránci Amazonie s Janem Rostlinkou před soudem v Puyo, Pastaza
Protestní průvod za ochranu pramenů Amazonie v Puyo
Jan Rostlinka a Nemonte Nenquino, vůdkyně kmene Waorani
Jan Rostlinka a Tuntiak Katan, viceprezident COICA
Čím konkrétním jsme pomohli: |
Podpora konkrétních domorodých komunit
Součástí našich aktivit od vzniku projektu v roce 2008 byly vždy návštěvy v domorodých komunitách, kde jsme pomáhali na mnoha úrovních. Příjmy z kulturních prezentací jako tance, gastronomie a prodeje ručních výrobků znamenaly důležitý příjem pro chudé a pomáhaly směrovat rozvoj komunit směrem k ekoturistice, což je důležitá alternativa těžby dřeva, zlata a ropy. Díky příjmům od našich návštěv jsou domorodci samostatní a nepotřebují dávat podpisy firmám nebo prodávat své pozemky. Při návštěvách mají indiáni také možnost předávat své poznání a umění dalším generacím. Vidět, že návštěvníky z jiných zemích zajímá přírodní medicína, tradiční tance, tradiční umění, mluva v původním jazyce a cokoli z jejich původního života je kulturně velmi posilující.
Po stovky let dávali kolonizátoři indiánům najevo, že jejich původní kultura je méněcenná a zaostalá a tlačili je ke změně na městský spotřebitelský život. Nyní však do komunit přicházíme my a dáváme jim vidět, že jejich původní poznání a kultura je velmi krásná a cenná, a dokonce jim za její předvedení platíme.
Co můžete udělat na pomoc Amazonii
Zmíněná pomoc domorodcům je možná z velké části díky výdělku z vašich návštěv v rámci pobytu Výprava do Amazonie. Pokud byste si přáli domorodce podpořit, prosím ozvěte se nám kontaktním formulářem: